Wyświetleń: 1919

Napisane przez:

XaaS – nowa era

Chiński filozof, który przeszedł do historii pod imieniem Konfucjusz twierdził, że wystarczy wybrać zajęcie, które się kocha, aby nie przepracować ani jednego dnia w życiu. Mimo upływu dwóch i pół tysiąca lat, jego słowa wcale się nie zdezaktualizowały. Jeśli praca jest twoją pasją, jesteś w posiadaniu prawdziwego skarbu – realizujesz się. To znaczenie więcej, niż sumienne wypełnianie obowiązków.

Należę do tych szczęśliwców, którzy profesjonalnie zajmują się swoimi pasjami. Prosty przykład: z wielką uwagą obserwuję ewolucję rynku IT. Wyszukuję i analizuję informacje, a następnie staram się przewidzieć prawdopodobny, dalszy bieg zdarzeń. W przypadku osoby zarządzającej ogromną spółką jest to, rzecz jasna, jak najbardziej pożądane, a co więcej – absolutnie konieczne. Trafne przewidywania pozwalają przecież zyskać przewagę nad konkurencją. Jednak najgłębszej, silniejszej niż każda inna, motywacji dostarcza mi fascynacja tempem zmian, jakie zachodzą w naszym otoczeniu – sferze rzeczywistości tworzonej przez hardware, software, globalną sieć, wirtualną przestrzeń i rynek, który spaja wszystkie elementy w jedną, logiczną całość i ujmuje je w ramy ekonomii. Gdy bieg zdarzeń przypomina film oglądany w przyspieszonym tempie, a rzeczywistość zmienia się jak w kalejdoskopie, zrozumienie działania ukrytych mechanizmów wymaga wiele wysiłku, cierpliwości i przenikliwości. Jednak o to przecież właśnie chodzi!

Dlaczego powracam do ewolucji rynku? Wszystko wskazuje na to, że zbliżamy się właśnie do progu zupełnie nowej ery. Ery niosącej ze sobą tak istotne zmiany, że mogą one wywrzeć dominujący wpływ, nie tylko na naszą branżę, ale na całe, rozległe obszary gospodarki. Będzie to czas naznaczony przez coraz bardziej dynamiczny rozwój usług chmurowych – „era Xaas” (Everything as a Service)

Kojarzące się w naturalny sposób z chmurą akronimy o strukturze _aaS – zaczynające się od dowolnej niemal litery, czy też zestawu dwóch liter alfabetu – nie są oczywiście niczym nowym. Usługi takie, jak SaaS, PaaS, czy IaaS stanowią już dziś swego rodzaju „klasykę gatunku” – do tego stopnia, że rozwijanie akronimów wydaje się najzupełniej zbędne. Nie powinno jednak ujść naszej uwadze, że w chwili obecnej ilość, a przede wszystkim różnorodność usług zwiększa się w niesamowitym tempie. Jednocześnie, każdego roku rośnie wartość rynku i – co jeszcze ciekawsze – pojawiają się nowe tendencje i modele biznesowe.

Nie pomylimy się zapewne, gdy – zgodnie z aktualnymi szacunkami – uznamy, że globalnie wartość usług w chmurze przekroczy w tym roku ćwierć biliona dolarów. W odniesieniu do poprzedniego roku będzie to oznaczało wzrost o niemal dwadzieścia procent. Idąc tym samym tropem, możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że w ciągu najbliższych dwóch lat rynek zbliży się do wartości pół biliona dolarów. I chociaż w Polsce, z dość oczywistych przyczyn, dynamika nie przedstawia się aż tak imponująco, jest pewne, że proces adaptacji będzie przyspieszał, zachęcając firmy do inwestycji.

O jakich inwestycjach mowa? Tu dochodzimy do sedna sprawy! W ciągu ostatnich lat firmy nie mogły narzekać na brak impulsów skłaniających do modernizacji infrastruktury. Począwszy od coraz bardziej skomplikowanych wyzwań, związanych z bezpieczeństwem czy mobilnością pracy, aż po działania M&A – wszystko dostarczało przedsiębiorstwom bodźców do wydawania pieniędzy. XaaS należy rozpatrywać dokładnie w tych samych kategoriach. Jednak tym razem impuls będzie o wiele silniejszy, niż kiedykolwiek wcześniej. Uzasadnienie tego twierdzenia stanie się oczywiste, gdy weźmiemy pod uwagę ewolucję oczekiwań klientów.

Tak się doskonale składa, że do jej wyczerpującego opisu wystarczy tylko jeden, dobrze nam wszystkim znany przykład. Uber to przecież nic innego, jak „transportation-as-a-service”, usługa i model biznesowy, które dały początek określeniu „Uberized Economy”. Wystarczy zastosować podobny model do obszaru IT, by stało się jasne, dlaczego piszę o nowej „erze XaaS”, choć usługi chmurowe ewoluują już od dłuższego czasu. Tak jak wspomniana firma nie jest po prostu kolejną korporacją taksówkową, podobnie XaaS oznacza znacznie więcej, niż tylko gamę chmurowych usług, świadczonych przez wyspecjalizowane firmy swoim klientom. To także – a może przede wszystkim – możliwość zwiększania efektywności i generowania przychodów przez współdzielenie własnych zasobów informatycznych. Zarówno w obrębie przedsiębiorstwa – na przykład jego lokalnych oddziałów – jak i poza nim. Jednak wdrożenie takiej strategii wymaga co najmniej modernizacji istniejącej infrastruktury. A to z kolei oznacza inwestycje, prawda?

Realizując taki właśnie model, Amazon udostępnił klientom zewnętrznym aplikacje, które wykorzystywał wcześniej tylko na własne potrzeby. W ten sam sposób firma generuje przychody także w wielu innych obszarach, zaczynając od finansów, przez dostawy, aż po obsługę klienta. Trudno nie dostrzec tu zupełnie nowego podejścia do biznesu i podporządkowanej mu, konsekwentnie realizowanej, długofalowej strategii. W miejsce infrastruktury i aplikacji niezbędnych dla funkcjonowania przedsiębiorstwa, pojawia się gama usług, świadczonych zarówno w ramach organizacji, jak i ceniącym oszczędności zewnętrznym klientom.

Przykładów firm, znajdujących się na różnych etapach transformacji ukierunkowanej na XaaS jest oczywiście całe mnóstwo. Niektóre z nich dopiero dostrzegły swoją szansę, inne wdrażają strategię od długich lat. Jednak nie ma wątpliwości, co do tego, jak potężny potencjał kryje się w XaaS. Właśnie dlatego coraz liczniejsze firmy, i to wcale nie spośród tych największych, szukają własnego modelu biznesu w chmurze. To nie zawsze musi być łatwe, jednak zdecydowane warto próbować. W końcu, jak mawiał pewien chiński filozof, nawet najdłuższa podróż zaczyna się od jednego kroku.

 

Kilka ciekawych artykułów, dotyczących XaaS:

http://www.zdnet.com/article/xaas-why-everything-is-now-a-service/

https://www.forbes.com/sites/danielnewman/2017/06/27/why-the-as-a-service-model-works-so-well-for-digital-transformation/#e4366b06490b

https://dupress.deloitte.com/dup-us-en/focus/tech-trends/2017/everything-as-a-service.html?id=us:2el:3dc:dup3710:awa:cons:tt17

https://resellernews.pl/xaas-czyli-mozna-miec-as-a-service/

https://www.crn.pl/aktualnosci/niewiedza-hamuje-wzrost-chmury-w-polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, aby otrzymywać najnowsze informacje.

You have Successfully Subscribed!