Sagrada Familia in Barcelona

Wyświetleń: 1494

Napisane przez:

Wkraczając w erę 5G – MWC Barcelona 2019

Który to już raz odwiedzam Barcelonę? Nawet nie będę próbowała liczyć. Co wcale nie zmienia postaci rzeczy – każda wizyta cieszy mnie tak samo, a wrażenia są zawsze tak świeże, jakbym pierwszy raz przechadzała się uliczkami cudownej stolicy Katalonii.

Oczywiście, przyleciałam tu, żeby wziąć udział w kongresie MWC Barcelona 2019 – uczestniczę w nim przecież od lat – którego hasłem przewodnim w tym roku jest „Intelligent Connectivity” (w 2018 roku było to „Creating a better future”). Jednak Barcelona przywodzi mi na myśl przede wszystkim fantastyczną architekturę Gaudiego, wyprzedzającą nie tylko epokę samego twórcy, ale i wszystkie następne. Architektura Gaudiego do dziś pozostaje zjawiskiem zupełnie niepowtarzalnym, podobnie jak w literaturze światowej dzieła Jamesa Joyce’a. Dla wielbicieli twórczości architekta to właśnie ona jest symbolem miasta. Dzieło życia Gaudiego, do dziś nieukończona bazylika Sagrada Família stała się dla Barcelony tym, czym wieża Eiffla dla Paryża. Prace nad nią architekt rozpoczął w 1883 roku. Ich zakończenie przewidywane jest na… koniec trzeciej dekady XXI wieku.

MWC Barcelona 2019 (impreza znana wcześniej pod nazwą Mobile World Congress) to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń w branży nowych technologii. Oznacza to, że powinien się tu znaleźć każdy, kto chce się wsłuchać w puls rynku i wiedzieć, dokąd zmierza świat. Nie, wcale nie przesadzam. W ciągu ostatniej dekady, technologiczny rozwój doprowadził do powstania spójnego ekosystemu, którego układem nerwowym są technologie mobilne. Podstawowym zadaniem technologii 3G było łączenie ludzi z ludźmi, 4G – ludzi z siecią, ponieważ czas transmisji kilku gigabajtów został skrócony z całych godzin do ledwie paru minut. Technologia 5G, która potrzebuje na to samo zaledwie kilku sekund przyniesie połączenie wszystkiego ze wszystkim i to w całkiem dosłownym znaczeniu. Wprowadzi naszą rzeczywistość w erę cyfrową, która będzie oznaczać po prostu digitalizację życia.

O czekającej nas w ciągu kilku najbliższych lat rewolucji 5G mówiono entuzjastycznie już podczas ubiegłorocznego spotkania w Barcelonie. Przepustowość mierzona w dziesiątkach gigabitów na sekundę i zwielokrotniona o kilka rzędów wielkości pojemność sieci – to bez wątpienia bardzo solidny fundament nowej rzeczywistości. Jednak główny bohater MWC Barcelona 2019 to nie tyle sama technologia 5G, co wizja tworzonych przez nią możliwości. Jak będzie wyglądać nasza cyfrowa rzeczywistość, kreowana przez połączone siecią 5G inteligentne przedmioty (IoT), sztuczną inteligencję (AI) i technologie chmurowe?

Spróbujmy sobie wyobrazić wizję, jaka wyłania się z MWC Barcelona 2019: strumienie danych, płynące nieustannie z niezliczonej ilości czujników w naszych wearables, w domowych urządzeniach i instalacjach, w zakładach przemysłowych, szpitalach, w każdym samochodzie (tym autonomicznym i tym prowadzonym przez kierowcę – człowieka) i na każdej ulicy. Wszechobecny Internet of Things i wszechobecna sztuczna inteligencja analizująca ogrom przechowywanych w chmurze informacji i komunikująca się w czasie rzeczywistym z użytkownikami i maszynami. Zarządzająca inteligentnymi budynkami, inteligentnymi systemami komunikacyjnymi i inteligentnymi miastami, monitorująca stan pacjentów w szpitalach, sytuację na drogach, zachowania klientów w sieci, przenikająca każdą dziedzinę życia.

Kapitalna wizja! Wyprzedzająca epokę, jak architektura Gaudiego – świat przyszłości, którego można było doświadczyć już dziś, podczas MWC Barcelona 2019.

Kiedy ta wizja się spełni? Cóż, niedługo. Według przewidywań, do końca 2019 roku technologia 5G będzie obecna już na 21 różnych rynkach. Do 2025 r. (a wiec w ciągu zaledwie sześciu najbliższych lat) sieć 5G będzie realizować 15 proc. wszystkich bezprzewodowych połączeń na całym świecie. Jak nietrudno zgadnąć, adaptacja technologii będzie najszybciej przebiegać w regionie Azji i Pacyfiku oraz Ameryce Północnej, ale i Europa wcale nie będzie zbytnio odstawać od czołówki.

Czy na tym koniec? Nic podobnego! Rewolucja 5G i jej następstwa, internet rzeczy, chmura i sztuczna inteligencja wcale nie wyczerpują listy tematów, które pojawiły się w Barcelonie, i które mają ogromne znaczenie dla naszej najbliższej przyszłości. Oczywiście, nie sposób tu wspomnieć o wszystkich, choć muszę przyznać, że każdy zdecydowanie warty jest osobnego felietonu. Na przykład intelligently connected experiences – jak określa się głębokie i wszechstronne poznanie klienta, oparte na analizie zachowań, prowadzonej za pomocą sztucznej inteligencji. Trudno oprzeć się wrażeniu, że właśnie ta koncepcja stanie się w bardzo krótkim czasie powszechnie wykorzystywanym i podstawowym narzędziem na rynku konsumenckim. Powiedzmy sobie szczerze: stosowane obecnie narzędzia nie pozwalają na formułowanie zbyt trafnych ocen, co do treści adresowanych do klientów; każdy z nas doświadcza tego na co dzień. Sztuczna inteligencja, ucząca się na podstawie gromadzonych doświadczeń zmieni tę sytuację, przenosząc analizę zachowań konsumentów na zupełnie nowy poziom.

Ogromne perspektywy w co najmniej kilku obszarach ma z pewnością immersive content – zawartość medialna, kreowana w rzeczywistości wirtualnej (VR), czy też rozszerzonej (AR), którą w gruncie rzeczy można z pełną odpowiedzialnością określić, jako dostarczającą odbiorcy pewnego rodzaju doświadczenia. Nie mówimy tu bynajmniej tylko o gamingu. Przestrzeń zastosowań rozciąga się od immersywnej prezentacji produktów, przez reklamę, aż do immersywnej telewizji, dzięki której widz będzie miał wrażenie, że znajduje się w samym centrum prezentowanych wydarzeń.

Wreszcie – last but not least – będziemy obserwować niezwykle dynamiczny rozwój rynku mobile health. Stymulacja określonych obszarów mózgu za pomocą impulsów elektrycznych, wysyłanych przez małe elektrody połączone z wyposażonym w dedykowaną aplikację smartfonem to przyszłość odchudzania! Z pewnością na niejednej twarzy pojawił się właśnie wyraz ulgi. Żadnych cudownych diet, które pojawiają się i znikają w rytmie nastających po sobie trendów i zazwyczaj przynoszą rozczarowanie za rozczarowaniem! A przecież stymulować można nie tylko mózg, ale i nerwy i mięśnie, osiągając najróżniejsze, bardzo pożądane efekty. Kto by pomyślał, że tak szybko doczekamy się połączenia neuronauki i technologii mobilnych!

Uwielbiam Barcelonę i z chęcią spędzałabym całe dnie podążając śladami Gaudiego. Jednak nie przyjechałam tu, żeby odpocząć. Wszystko, o czym mówimy podczas tegorocznego MWC Barcelona, wkrótce stanie się rzeczywistością, a w przypadku takich firm, jak ABC Data, już dziś znajduje odzwierciedlenie w biznesie. Lider rynku musi wyprzedzać swój czas. Tak samo, jak wspaniały architekt.

Oficjalna strona MWC Barcelona 2019:

https://www.mwcbarcelona.com/

MWC Barcelona 2019 w pigułce:

https://www.forbes.com/sites/forrester/2019/03/04/5gmwc19-reflections-on-mobile-world-congress-2019/

5G w medycynie, czyli zdalny nadzór nad operacją chirurgiczną podczas MWC Barcelona 2019:

https://edition.cnn.com/2019/02/27/tech/5g-surgery-mobile-world-congress/index.html

Jedna z bardziej wyważonych i wiarygodnych prognoz, dotyczących rozwoju 5G w ciągu najbliższych pięciu lat:

https://www2.deloitte.com/insights/us/en/industry/technology/technology-media-and-telecom-predictions/5g-wireless-technology-market.html

Przyszłość odchudzania, czyli elektrody zamiast diety:

https://www.forbes.com/sites/davidphelan/2017/08/09/modius-could-this-wearable-wellness-gadget-really-help-you-lose-weight-without-dieting/#373a9481290d

https://www.wareable.com/health-and-wellbeing/modius-headset-review-559

Dla zainteresowanych aspektami technicznymi – specyfikacja 5G:

https://www.itu.int/en/ITU-R/study-groups/rsg5/rwp5d/imt-2020/Documents/S01-1_Requirements%20for%20IMT-2020_Rev.pdf

Antonio Gaudi:

https://en.wikipedia.org/wiki/Antoni_Gaud%C3%AD

Lista budynków projektowanych przez Gaudiego:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Gaud%C3%AD_buildings

Strona bazyliki Sagrada Família:

http://www.sagradafamilia.org/en/architecture/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, aby otrzymywać najnowsze informacje.

You have Successfully Subscribed!