Wyświetleń: 857

Napisane przez:

PARADOKS ODPOWIEDZIALNOŚCI

Dziś myślami wracam do Grecji. Wracam tam… z myślą o wszystkich liderach. Nie tylko politycznych, ale przede wszystkim – liderach biznesowych. Bo zastanawiam się, kto jest nieodpowiedzialny. A co było działaniem odpowiedzialnym.

Sytuacja ogólnie jest taka, że Grecja realizując plany reform narzucone przez Europę i tak by zbankrutowała. To niemal pewne, wiele źródeł o tym mówi. Ale gdyby ustąpiła i zgodziła się na ten plan – wtedy Unia by wygrała i nikomu nie przychodziłoby do głowy, czy nie ulec pokusie ratowania gospodarki poprawiając jej konkurencyjność osłabieniem waluty (którą nie byłoby już euro).  A przy okazji, jakiegoś małego oddłużenia przez bankructwo. A właśnie takie pomysły dojrzewają w Hiszpanii, Portugalii i Włoszech. Koniec Unii Europejskiej pojawił się na horyzoncie? Koniec stabilnej przez dziesięciolecia, pokojowej Europy? Grecki rząd zaryzykował wiele.

Ale jest też druga strona medalu: grecki rząd jest prawdopodobnie pierwszym od lat rządem w Europie, jeśli nie na świecie, który poważnie potraktował swoich wyborców. Przyszedł do władzy, mówiąc NIE narzuconym przez Europę reformom i dotrzymał słowa. W trudnej sytuacji, kiedy okazało się, że Europa nie chce ustąpić – zorganizował referendum. Naród przemówił i… potwierdził linię działania rządu. Zdejmując jednocześnie w dość jednoznaczny sposób odpowiedzialność z premiera Tsiprasa. Jeśli skutki fiaska negocjacji okażą się gorsze od spodziewanych kosztów reform. Zawsze będzie mógł wtedy powiedzieć: realizowałem swój mandat. Wcześniej sporą część odpowiedzialności zdjęli z niego przedstawiciele Eurogrupy – odmawiając pomocy finansowej do czasu referendum.

Odpowiedzialność w obliczu niepewności konsekwencji działań – czym się kierować? Co jest odpowiedzialne a co nie? Pomijając wszelkie aspekty ekonomiczne i społeczne greckiego kryzysu, dla nas liderów w biznesie to będzie wielka, historyczna lekcja.

Dziś specjalnie polecam Wszystkim – a liderom w szczególności – link do ciekawego zestawienia 12 ludzi, którzy zrujnowali Grecję…  z życzeniami, by Wam się takie wpadki nie zdarzały.

http://www.politico.eu/article/the-dirty-dozen-12-people-who-ruined-greece/

A dla Dociekliwych mam trochę trudniejszą lekturę: informacja o propozycji i link do dokumentu w .pdf zawierającego najnowsze propozycje dla Grecji ze strony Komisji Europejskiej (uzgodnione między Komisją Europejską, Europejskim Bankiem Centralnym i Międzynarodowym Funduszem Walutowym).

http://ec.europa.eu/news/2015/06/20150628_en.htm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, aby otrzymywać najnowsze informacje.

You have Successfully Subscribed!